Business driven, people focused
Intervju - Nemanja Dostan
Kako uspostaviti i održati poslovnu i organizacionu kulturu u uslovima hibridnog načina rada?
Poslovna kultura spada u jedan od ključnih elemenata uspešnog poslovanja. Poslovna kultura je odraz radnog okruženja i na kulturu utiče to kako sadašnji i potencijalni zaposleni gledaju na posao. U hibridnom načinu rada gde se podrazumeva rad na daljinu i rad u kancelariji, način na koji zaposleni vide i način na koji organizacije grade poslovnu kulturu se menja.
Pandemija je promenila način na koji radimo, a za mnoge je hibridna budućnost neizbežna.
Novo poslovno okruženje i prilike na tržištu donele su promene u organizaciji poslovanja pa se javlja potreba za uspostavljanjem novih procedura rada. Nove procedure trebale bi da obezbede nesmetanu poslovnu aktivnost i kolaboraciju među zaposlenima u novom režimu rada i olakšaju tranziciju ka novoj organizaciji poslovanja. Glavna pitanja su: Kako uspostaviti odgovarajuću kombinaciju rada od kuće i rada u kancelariji?; Kako jasno definisati nove uloge zaposlenih?; Kako obezbediti efikasnu komunikaciju unutar kompanije na svim nivoima? Kako sprečiti negativne uticaje ovih promena i stvoriti pozitivno radno okruženje?
Odigos se bavi upravo ovim ključnim organizacionim pitanjima i pomažemo kompanijama da se prilagode novim načinima rada i da što bezbolnije prođu tranziciju i usvoje nove sisteme rada. Putem detaljne analize kompanije, ustanovljenih procedura i procesa rada formiramo nove procedure rada i pružamo podršku u njihovom usvajanju, kako na individualnom tako i na organizacionom nivou. Cilj je da se usvajanjem novih načina rada ne naruši poslovna kultura i da zaposleni usvoje promene bez stresa.
Organizaciona kultura nije nužno fiksna i može nastaviti da se razvija i menja kako kompanija raste.
U kojoj meri platforme za kolaboraciju timova pomažu u prevazilaženju problema distanciranosti članova tima?
Skladna saradnja pomaže timovima i organizacijama da uštede vreme, bolje upravljaju projektima, podstaknu kreativnost i inovativnost i ojačaju performanse i učinak tima.
Softveri za timsku saradnju nisu magični štapići koji transformišu kompanije preko noći. Glavni faktori koji utiču na efikasnost izabrane platforme su ljudi, proces i proizvod.
Članovi tima moraju usvojiti znanje o svrsi i načinu korišćenja softvera za timsku saradnju. Potrebno je objasniti zajednički cilj i svrhu korišćenja organizacionog alata. Na kraju krajeva, alat je dobar onoliko koliko ga osoba koristi. Ukoliko alat nije iskorišten do svog punog potencijala onda ni neće imati značajan uticaj na poboljšanje saradnje i performansi.
Pomozite svom timu da napravi uspešnu tranziciju tako što ćete uspostaviti jasnu strategiju i saopštiti ključnu svrhu i prioritete za korišćenje softvera.
Kada timovi znaju kako i zašto softver za saradnju može da koristi njihovom radu i da doprinese ciljevima organizacije, veća je verovatnoća da će se prihvatiti i nesmetano prilagoditi novom sistemu.
Vrsta softvera za saradnju koji je potreban vašem timu zavisi od toga za šta će ga koristiti. Uvođenje novog alata samo radi njega je siguran način da se gubi vreme i novac. Potražite softver za saradnju koji rešava vaše specifične probleme i koji ima funkcije i mogućnosti koje su vam potrebne da biste ostvarili svoje ciljeve.
Organizacijama su potrebni jasni ciljevi na kojima će zaposleni zajedno raditi I stvarati kulturu kompanije.


Zašto su poslovna kultura i odnosi u timovima toliko važni?
Uspešna kultura timskog rada može se okarakterisati kao okruženje obeleženo zajedničkim uverenjem da organizacija može najefikasnije napredovati kada je saradnja u srcu razmišljanja, planiranja i donošenja odluka.
Ova vrsta kulture rezultira kompanijama u kojima je svaki član organizacije — od izvršnog rukovodstva preko menadžmenta do osoblja na prvoj liniji — angažovan, produktivan i lojalan.
Organizacijama su potrebni jasni ciljevi na kojima će zaposleni zajedno raditi I stvarati kulturu kompanije. Efikasna saradnja na različitim projektima (uključujući i izgradnju kulture unutar organizacije) pomaže u dostizanju ciljeva i i neguje pozitivnu kulturu. Periodično okupljanje zaposlenih virtuelno i/ili uživo pomažu zaposlenima da izgrade jače veze i samim tim i bolju saradnju.
Odigos tim savetuje organizacije kako da prate i proveravaju učinak i produktivnosti zaposlenih ali bez negativnog uticaja na zadovoljstvo zaposlenih. Takođe, akcenat stavljamo na mentalno zdravlje zaposlenih i prevenciju burn out-a jer samo zdravi pojedinci mogu stvoriti zdravu i pozitivnu organizaciju
Zašto je timski rad važan na radnom mestu?
Zajednički ciljevi i saradnja na ostvarenju tih ciljeva pomažu u negovanju poslovne kulture i fokusa, kao i načina na koji se posao obavlja. Pojedinci, timovi i odeljenja moraju znati da se od njih očekuje da rade zajedno ka ostvarenju ciljeva. Na kraju krajeva, jaki timovi rade više, poboljšavajući sebe i organizaciju, zbog čega mnoge organizacije naglašavaju strategije za usavršavanje svog razvoja. Jednostavno rečeno, stvaranje kulture timskog rada u vašoj organizaciji jednostavno ima poslovnog smisla.
Koje još usluge pruža Odigos?
Odigos pruža usluge visokog kvaliteta iz domena primenjene psihologije kako bi ljudima učinio život kvalitetnijim i lepšim.
Naš slogan je Business driven. people focused. Glavni fokus su nam zaposleni u organizacijama i njihovo mentalno zdravlje.Možemo da se pohvalimo da smo jedini u Srbiji koji smo dobili licencu od strane EAEF-a za pružanje podrške i asistencije zaposlenima u organizacijama.
Pored asistencije zaposlenima radimo različite modele antistres programa i treninga.
Takođe, bavimo se i ljudskim resursima bilo da je potrebna eksterna firma za HR ili samo da se popune trenutni nedostaci u organizaciji.

Koje su prednosti i mane praćenja zaposlenih?
Poslodavcima je važno da imaju jasnu sliku o tome na čemu zaposleni svakodnevno rade. Pojavom pandemije postalo je važno i kako koriste poslovni prostor jer usled hibridnog režima rada postavlja se pitanje optimalne upotrebe prostora. Odnosno, kolika je potreba za poslovnim prostorom i koliki taj prostor treba da bude uz poštovanje obavezne distance. Prvi put se trend menja od što većih kancelarija i open space kancelarija ka optimalnoj površini prostora za obavljanje delatnosti i samim tim ka smanjenju troškova. Osim toga postavlja se pitanje i kvaliteta vazduha u prostorijama, održavanja prostorija i potrošnje energenata.
Neke firme odavno koriste softver za praćenje zaposlenih da bi procenili njihovu produktivnost. Iako korišćenje ovih alata može povećati produktivnost, ono takođe ima i negativne uticaje, posebno kada je reč o tome kako se zaposleni osećaju.
Pitanje postavljanja senzora za praćenje kretanja unutar poslovnog prostora kako bi se pratila njegova upotreba može biti veoma osetljivo. Ukoliko odlučite da pratite kretanje zaposlenih potrebno je da ih prethodno obavestite kao i o tome koja je svrha postavljanja senzora. Najbolje bi bilo da se senzori postavljaju na određeno vreme, koliko je potrebno da se informacije prikupe, jer će tako ova vrsta nadzora biti opravdana i daće do znanja zaposlednima da cilj nije narušavanje njihove privatnosti i kontrola.
Praćenje zaposlenih pruža preduzećima nekoliko prednosti, uključujući poboljšanje procesa i uštedu novca. U uslovima rada od kuće korišćenje softvera za praćenje zaposlenih se nameće kao neophodnost.
Istraživanja pokazuju da zaposleni rade bolje kada znaju da ih posmatraju. Zaposleni su svesniji svog delovanja i učinka tokom rada.
Primena alata za nadzor radnog mesta ili softvera za praćenje zaposlenih je alatka za uštedu novca, jer kada su zaposleni produktivni tokom vremena za koje ih plaćate, veća je verovatnoća da ćete ostvariti veći profit kao poslodavac.
Pregled aktivnosti zaposlenih pomaže vam da identifikujete radnike koji ne ispunjavaju očekivanja kompanije. Na primer, znaćete da li zaposleni troši previše vremena pretražujući Facebook ili tražeći sportske rezultate na internetu.
Alati za praćenje vremena prate broj sati u kojima vaš tim radi i koliko često zaposleni kasne u kancelariju. Pristup ovim podacima omogućava vam da efikasno ispitate produktivnost vaših zaposlenih i istražite potencijalne probleme.
Pored toga, otkrivate prednosti i slabosti unutar vaše kompanije. Na primer, možda ćete otkriti da neki članovi tima imaju više vremena na raspolaganju ili se bolje snalaze u nekim oblastima od drugih. Bolji uvid u svakog člana tima, doneće vam i lakše i bolje donošenje odluka koje su potkovane informacijama. Praćenje zaposlenih vam daje informacije koje su vam potrebne za brzo rešavanje problema, ali isto tako zloupotreba alata može oštetiti kulturu vaše kompanije. Analiza informacija koje vam je pružio softver zahteva rad i pažljivo ispitivanje podataka.
Umesto da učini zaposlene produktivnijima, nadzor može naštetiti njihovom moralu. Zaposleni osećaju da im ne verujete, a kada zaposleni osećaju sumnju, to dovodi do povećanja fluktuacije. Ovaj problem možete da rešite tako što ćete unapred obavestiti svoj tim da se koristi softver za praćenje i da je to standardna politika radnog mesta i da na taj način razumeju njen protokol za celu kompaniju.
Ukoliko se osmisle nove procedure rada i digitalne platforme za one pozicije koje za sada zahtevaju rad iz kancelarije potreba za poslovnim prostorom će se znatno smanjiti.
Da li moderna organizacija poslovanja podrazumeva smanjenu potrebu za poslovnim prostorom?
To zavisi od same organizacije posla i prirode delatnosti koju firma obavlja. Ukoliko postoji veći broj radnih mesta za koje je neophodan boravak u kancelariji, potreba za poslovnim prostorom se ne smanjuje. Ukoliko su radna mesta i delatnost tako koncipirani da se mogu obavljati od kuće ili u hibridnom načinu rada potreba za poslovnim prostorom je manja.
Generalno, pojavom pandemije i novih režima rada potreba za poslovnim prostorima velike površine se smanjila, a šta će doneti budućnost ostaje da vidimo. U svakom slučaju hibridni način rada smanjuje potrebu za poslovnim prostorom. Ukoliko se osmisle nove procedure rada i digitalne platforme za one pozicije koje za sada zahtevaju rad iz kancelarije potreba za poslovnim prostorom će se znatno smanjiti.
Da li misliš da će se ovakav režim rada nastaviti i nakon COVID-a?
Apsolutno. Mnoge svetske kompanije su videle dobiti ovim načinom rada. Fleksibilnost je ključna za ponovno osmišljavanje posla i zadržavanje zaposlenih na poslu nakon pandemije.
Hibridni način rada je budućnost.